25 Mar, 16

Żyj kolorowo, czyli jak barwy poduszek wpływają na nasze samopoczucie.


Jak dobierać kolory?

Paleta barw i odcieni kolorów jest przeogromna. Począwszy od subtelnych bieli, ecru poprzez chłodne błękity, naturalne zielenie czy tzw. kolory ognia czyli odcienie żółte, pomarańczowe i czerwienie.  Niestety my zwykle ubieramy sie na szaro, czarno czy beżowo. Naszą uwagę na wystawach sklepowych przykuwają jaskrawe modne ciuchy, skuszeni ich atrakcyjnością wchodzimy i dokonujemy zakupu. W domu okazuje się, że znowu kupiliśmy  t shirt, podobny do tych których mamy już w szafie wiele,  w bezpiecznym szarym kolorze. Podobnie rzecz się ma z meblami do domu czy do ogrodu. Oglądamy piękną turkusową kanapę a może zieloną, jednak po chwili namysłu kupujemy beżową albo szarą. Tutaj jednak jestem skłonna zgodzić się z taką decyzją, ponieważ jest to wybór na lata. Sama mam w domu kremową kanapę, zaszalałam za to z zasłonami i poduchami, gdyż mogę je wymienić w każdej chwili i będzie to mniejszym nakładem finansowym. Powiem więcej mogę je zmieniać w zależności od pory roku, okoliczności czy aktualnego nastroju. Z pewnością każdy wie, że kolory wpływają na nasze samopoczucie. Dobrze jest mieć podstawową wiedzę z tej dziedziny. Wtedy będziemy mogli otaczając się odpowiednim kolorem by wzbudzić u siebie pożądany efekt.

Czerwony

to kolor aktywności. Dodaje energii i pobudza do działania. Jest optymistyczny, rozgrzewający i pobudza zmysły. Przecież to symbol miłości i władzy. Jego intensywna barwa przykuwa uwagę, nie można być obojętnym wobec niego. Odrobina tego koloru dodaje pewności siebie. Nie bez powodu maturzystki zabierają na ten ważny egzamin „coś” czerwonego 🙂


Niebieski

to kolor wyciszający. Uspokaja i relaksuje. Ułatwia koncentracje, dzięki czemu szybciej się uczymy. Obniża naszą aktywność i ułatwia zasypianie. Ma właściwości wychładzające, więc jest idealny na upalne dni. To kolor nieba, sprzyja więc tworzeniu wizji i marzeń. Gdybyśmy tak w słoneczny wiosenny dzień położyli się na wygodnym leżaku, otulili niebieskim pledem ze szklaneczką pysznego… (co kto lubi 🙂  No i mamy niebo na ziemi!


Brązowy

to symbol równowagi i stabilności. Daje poczucie bezpieczeństwa. To naturalny kolor ziemi. Cenię go bo to kolor drewna, którym lubię się otaczać. Dobrze jest połączyć go z innymi kolorami z palety tych rozweselających. Wtedy mamy dwa w jednym: poczucie bezpieczeństwa i radość.


Żółty

to kolor słońca, a ono jest potężną energią.To jest właśnie symbolem radości. Pobudza mózg do produkcji serotoniny – hormonu szczęścia. To barwa ciepła, która wprowadza w optymistyczny nastrój. Uwielbiam spacerować w maju przy polach rzepaku, jego jaskrawy żóty kolor i intensywny zapach wprowadzają mnie we wspaniały nastrój.


Zielony

to symbol natury. Większość roślin jest koloru zielonego. Już tylko patrzenie na budzące się do życia  pąki liści na drzewach korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Wprowadza harmonię i spokój. Idealny do relaksacji po ciężkim dniu pracy. Dlatego ogród jest wspaniałym miejscem do relaksu.


Szary

to kolor ochrony. Wyciszający, odprężający i  tonujący. Idealny do łączenia się z innymi kolorami. Bardzo lubię kolor szary, ale naprawdę dodaje do niego zawsze jakiś mocniejszy akcent kolorystyczny, gdyż zbyt wiele tego koloru wprowadza nastrój melancholii. Ja wolę siebie uśmiechniętą i zadowoloną niż taką lekko przygaszoną.

Biały

kojarzony zwykle z niewinnością. Symbolizuje czystość, korzystnie wpływa na samopoczucie. Podobnie jak szary świetnie komponuje się z wieloma innymi barwami.

Pomarańczowy

to optymizm i radość. To ciepła barwa dodająca otuchy. Świetnie poprawia nastrój. Zwiększa nasz apetyt na jedzenie, a najlepiej byłoby gdyby zwiększał apety na życie, żeby znowu chciało nam się chcieć…

Tak wspaniale byłoby chcieć właśnie zrelaksować się w ogrodzie na wygodnych meblech ogrodowych. Często w trakcie zakupu zadajecie pytania jak dobrać kolor poduszek do wybranych przez Was kolekcji mebli.
Po pierwsze biorę pod uwagę kolor mebli, do których dobieram poduszki. Następnie rodzaj nawierzchni. Jakiej jest barwy? Intensywnej czy raczej stonowanej? Jaki jest rodzaj i kolor elewacji? Nie bez znaczenia jest fakt czy widać je przez okno z salonu. Wówczas dobrze by były podobne stylistyką, kolorem mebli lub choćby barwą poduszek.

Czy są to meble technorattanowe i mają być dopełnieniem jednolitej całości ze stonowanej palety barw, czy raczej być kontrastowe. Może jednak chcemy mebli ogrodowych nowoczesnych, prostych w formie a uwagę przykujemy intensywną barwą. Jeśli tak, jak będzie się komponowała z całością? Być może mamy w sobie na tyle odwagi by kupić białe meble z technorattanu, mają dość futurystyczne kształty, które można złagodzić białą poduszką bądź podkreślić intensywną barwą. Możliwości jest naprawdę całe mnóstwo.

Warto wziąć pod uwagę również stylistykę ogrodu, czy to nowoczesne monokulturowe zestawienia roślin, czy raczej kwiecista łąka.
Poniżej kilka  moich propozycji.

Mam nadzieję, że raczej Wam pomogłam w dokonaniu właściwego wyboru.